Studniówka

Każdy, kto zaczyna uczęszczać do szkoły ponadgimnazjalnej, bez znaczenia jakiego typu, od razu myśli o półmetku i studniówce. Co to właściwie jest ta studniówka? Jest to bal odbywający się około 100 dni przed rozpoczynającymi się w maju egzaminami maturalnymi. Najczęściej studniówki mają miejsce w styczniu, gdyż od niego najłatwiej jest odliczyć sto dni. W balu biorą udział przede wszystkim uczniowie klas maturalnych, ale często mogą brać ze sobą osoby towarzyszące. W balu biorą także udział wychowawcy klas maturalnych i zaproszeni przez uczniów inny nauczyciele. Najczęściej są to nauczyciele, którzy uczyli dane klasy przez całą naukę w szkole średniej. Uczestnicy są elegancko ubrani, suknie wieczorowe i garnitury są bardzo często obowiązkowe. Właśnie przez to uczniowie (głównie dziewczyny) myślą o balu znacznie wcześniej, szukając odpowiednich strojów i dodatków. Pary często ubierają się tak, aby było widać, że są razem – np. partnerzy mają krawat w kolorze sukni partnerki.

Bal rozpoczyna się toastem wznoszonym szampanem, przy którym wypowiada się dyrektor szkoły i przewodniczący Samorządu Szkolnego. Pierwszym tańcem na sali jest polonez, który obowiązkowo przechodzi przez całą salę, albo (gdy impreza odbywa się w budynku szkolnym), przez wszystkie korytarze i kończy się na sali, w której odbywa się cała studniówka. W polonezie biorą udział najczęściej prawie wszyscy uczestniczy, nawet Ci, którzy na co dzień nie biorą udziału w tańcach dlatego, że studniówka odbywa się raz w życiu i warto poświęcić chwilę dla niesamowitych wspomnień. Odpowiednikiem studniówki w gimnazjach i szkołach podstawowych są tzw. komersy, które odbywają się jednak krótko przed zakończeniem roku szkolnego. Mają miejsce najczęściej początkiem czerwca. Studniówka to nie tylko niezapomniany bal, ale także ostatnia tego typu impreza w całej szkole średniej.